O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) jest organizacją naukowo-techniczną, która została utworzona w 1983 r. W tym samym roku została przyjęta jako członek zwyczajny do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT).

Celem Stowarzyszenia jest m.in.:

  • szerzenie wiedzy i postępu technicznego w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
  • popularyzowanie zagadnień ochrony przeciwpożarowej,
  • wnioskowanie potrzeby weryfikacji i doskonalenia norm i przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  • opracowywanie własnych standardów z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  • integracja członków Stowarzyszenia

 

Na koniec 2013 r. do 19 oddziałów Stowarzyszenia należało 2359 członków, w większości inżynierów zawodowo związanych z ochroną przeciwpożarową. Działalność Stowarzyszenia wspiera 55 członków wspierających – w większości firm działających na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Spośród wielu form działalności Stowarzyszenia do najważniejszych należą specjalistyczne konferencje, seminaria i szkolenia z wybranych zagadnień ochrony przeciwpożarowej cechujące się bardzo wysokim poziomem merytorycznym dzięki zapraszaniu do wygłoszenia referatów najlepszych specjalistów krajowych miedzy innymi z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnych, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, a także specjalistów zagranicznych. Są one adresowane głównie do osób zajmujących się profesjonalnie ochroną przeciwpożarową w tym projektantów urządzeń przeciwpożarowych i rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jednym z celów Stowarzyszenia wprowadzonych do zmienionego w 2005 r. Statutu SITP jest opracowywanie własnych standardów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Intencją tego zapisu było umożliwienie osobom i firmom zajmującym się profesjonalnie projektowaniem, budową i konserwacją urządzeń przeciwpożarowych dostępu do najnowszej wiedzy, do standardów mających status PN a opublikowanych w językach obcych oraz do rozwiązań przyjętych w innych krajach, które mogą być traktowane jako zasady wiedzy technicznej. Dotychczas opracowane zostały dwa standardy dot. oświetlenia awaryjnego i systemów sygnalizacji pożaru. W przygotowaniu są następne opracowania.

Zebranie Założycielskie Oddziału Kujawsko-Pomorskie odbyło się 8 kwietnia 2013 roku w Bydgoszczy i wówczas 42 osobowa grupa podjęła uchwałę nr 1/2013 o założeniu oddziału.

Oddział Kujawsko – Pomorski został powołany przez Zarząd Główny 10 dni później, tj. 18 kwietnia 2013 roku uchwałą nr 27/2013. Na koniec 2020 roku Oddział liczył 137 członków indywidulanych i 4 członków wspierających.

Po pięcioletniej, drugiej już kadencji wybrano nowe władze podczas Zwyczajnego Zebrania Wyborczego, które odbyło się w dniu 20 maja 2021 roku. Początek III kadencji oddziału przypadł na 2021 rok, w którym w Polsce obowiązywały obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Sytuacja ta spowodowała, że działalność szkoleniowa i integracyjna, zgodnie z obowiązującym wówczas przepisami prawa była w znacznym stopniu ograniczona lub czasowo niemożliwa do realizacji. 20 maja 2021 roku odbyło się walne zebranie członków Oddziału Kujawsko-Pomorskiego

Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, przeprowadzone za pośrednictwem platformy internetowej VMS SITP, podczas którego zostały wybrane nowe władze oddziału. Na prezesa wybrano Romana Kuklińskiego, wiceprezesami zostali wybrani Leszek Boniecki i Marceli Pilewski, skarbnikiem Artur Kiestrzyn, a Ewa Piotrowska – sekretarzem.

Członkami zarządu zostali Waldemar Szrull, Jacek Podwolski, Andrzej Seroczyński i Grzegorz Sadowski. Do składu komisji rewizyjnej weszli: Sławomir Sulkowski – przewodniczący, Maciej Bulkowski – wiceprzewodniczący, Kasper Korczak – sekretarz. Do Sądu koleżeńskiego: Marek Finc - przewodniczący, Wojciech Gmurczyk – wiceprzewodniczący i Dariusz Nędzusiak - sekretarz. W drugiej połowie roku częściowo zniesiono ograniczenia związane z pandemią, dlatego jeszcze do końca roku udało się zorganizować trzykrotnie warsztaty techniczne.

Od początku III kadencji przyjęto 40 nowych członków. W tym samym czasie z listy członków wykreślono 7 osób, co było spowodowane nieopłacaniem składek członkowskich, rezygnacją na wniosek własny lub śmiercią członka. Wg stanu na dzień 31 grudnia 2025 r., który jest raportowany do ZG na podstawie opłaconych składek, liczba członków wyniosła 96 osób. Nasz Oddział od początku swojej działalności formalnie był wspierany przez firmy: Guardtronik s.c. Jan Misun, Ewaryst Piechota z Bydgoszczy oraz Wezambud s.c. Władysław i Zbigniew Springer ze Żnina, później dołączyła jeszcze firma AF3 Ochrona Przeciwpożarowa Marcin Kowalski z Torunia.

W trakcie III kadencji stowarzyszenie zrealizowało 13 warsztatów technicznych o charakterze regionalnym, których tematyka była ściśle związana z ochroną przeciwpożarową oraz 2 konferencje techniczne o zasięgu ogólnopolskim, w których każda zgromadziła niemal
140 uczestników. Poza konferencjami organizowanymi wyłącznie przez Oddział warto też podkreślić wspólne inicjatywy organizowania warsztatów technicznych razem z SARP, czy udział naszych kolegów w roli prelegentów na warsztatach SEP.

Poza działalnością szkoleniową, stowarzyszenie organizowało także różnorodne formy aktywności integracyjnej i rekreacyjnej, które również wypełniały statut. Każdego roku organizowane były wycieczki krajowe i zagraniczne.

W dniu 26 maja 2026 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, podczas którego członkowie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału SITP udzielili ustępującemu Zarządowi absolutorium i wybrali nowe władze. Nowo wybrany Zarząd na IV kadencję ukonstytuował się w następującym składzie:

Zarząd:
Roman Kukliński - Prezes
Marceli Pilewski - Wiceprezes
Piotr Daniel - Wiceprezes

Paweł Stachowicz - Skarbnik
Ewa Piotrowska - Sekretarz
Robert Pestka - członek Zarządu
Leszek Boniecki - członek Zarządu
Rafał Marasz - członek Zarządu
Janisław Buller - członek Zarządu
Grzegorz Sadowski - członek Zarządu